Slideshow

Tunisko obecně

January 18, 2012
Tunisko obecně

Dovolená v Tunisku vyjde při dnešních cenách zájezdů k moři jako jedna z nejlevnějších. Na týdenní dovolenou all inclusive vám stačí hravě nějakých 9 tisíc korun. Týden vám na dovolenou v Tunisku docela stačí, protože na rozdíl od některých jiných Středomořských destinací tam není mnoho co dělat. Jestli tedy nemáte nároky na vyloženě dobrodružnou dovolenou s lítáním po památkách a velkých městech a stačí vám příjemný relax na pláži nebo u bazénu, nemusíte se namáhat shánět nic dražšího.

Tunisko a zázemí pro Čechy

V posledních letech do Tuniska začalo jezdit mnohem více Čechů právě kvůli vcelku nízkým cenám zájezdů a tuto zemi nabízí už velké množství cestovek, z nichž některé tam mají vytvořeno už docela obstojné zázemí hotelů, kde jsou na Čechy připraveni. Já jsem byla v hotelu Nesrine u městečka Hammametu. Hotel vypadá moc hezky a místní personál zvládá některá česká slovíčka, nutno říci že mnohdy sprostá, která je učí čeští turisti. Při pobytu se stravou all inclusive máte všechno v ceně. U pláže je bar, který podává odpolední svačiny a čepuje pivo do třetinkových plastových kelímků. Jako pivo to až tak zásadně nechutná, nemá nijak výraznou chuť, takže vám může připadat spíš jako limonáda. Nenechte se ale zmást, má to grády. Když k tomu navíc přidáte rozžhavené slunce, máte ji jako z praku ani nevíte jak.

Informace pro turisty

Jazyky v Tunisku

Budete-li se chtít v Tunisku domluvit, zkoušejte to hlavně francouzštinou, která tu jednoznačně vede. Pochodíte ale také s angličtinou a němčinou. Záleží jak u koho, někdo bude chtít spíš tu angličtinu, někomu bude vyhovovat více němčina. Místní se prý už na školách učí až pět cizích jazyků. Do jaké míry je ale ovládají, to už je druhá věc. Minimálně se základy si ale vystačíte určitě i vy.

Měna v Tunisku

V Tunisku se platí tuniskými dináry. Jeden dinár je zhruba 13 Kč. Do Tuniska můžete přijet s Eury, které si můžete vyměnit i na hotelu. Je třeba dávat pozor na to, že tuniské peníze se nesmějí vyvážet. Pokud vám tak na konci dovolené hodně zbyde, budete je muset buď utratit, nebo směnit zpět, což je o něco komplikovanější. Raději si tedy měňte po menších částkách. Kurz je ve všech směnárnách i hotelích stejný, neboť je pevně stanoven, takže je úplně jedno, kde budete peníze rozměňovat.

Schovávejte si raději lístky o potvrzení směny. Jednak je budete potřebovat v případě, že byste přece jenom chtěli zpětně vyměnit dináry za jinou měnu (Eura) a taky pro případné kontroly policie, jestli jsou vaše směněné peníze legální.

Proč je tedy zpětná výměna dinárů komplikovaná?

Když na konci dovolené zjistíte, že vám hodně dinárů zbylo a budete je chtít vyměnit za Eura, můžete totiž směnit jenom 30 % z toho, co jste si původně vyměnili, k tomu musíte mít onen doklad z původní směny a stejně můžete zpětně vyměnit nanejvýš 100 dinárů.

Jídlo v Tunisku

Na hotelech se stravou není výrazný problém. Na našem hotelu byla ale výhradně evropská strava a to nijak zvlášť ochucená. Chutnalo to, jako by vám navařila babička, jejíž jídla jsou dobrá, ale s chutí neexperimentuje, není tak nijak výrazná a drží se při zemi.

Vodu nepijte z kohoutku, není pitná. Kupujte si balenou. Tady se vyplatí all inclusive, protože máte pití na hotelu zadarmo a neutratíte další majlant za vody. Pokud máte možnost, vezměte si do Tuniska raději nějakou tu slivovičku nebo jinou říznou vzpruhu, která vám pomůže bez průjmu přežít dovolenou. Prášky proti průjmu jako je Endiaron se také neztratí.

Další užitečnosti v Tunisku

  • Elektrické zásuvky jsou v Tunisku stejné jako u nás.
  • Tunisko sice leží ve stejném časovém pásmu jako my, ale nemají zavedený letní čas, takže když pojedete na dovolenou v létě, budete tam mít o hodinu méně, než u nás.
  • Zákazy focení platí pro vojenské a policejní objekty, objekty s tuniskou vlajkou, mosty a letiště.
  • Na ulicích někdy bývají k vidění ozbrojení vojáci, stejně jako vás tahle ostraha asi přivítá při přistání v Tunisku.
  • Do Tuniska potřebujete vízum, o které se vám ale postará cestovka. V letadle pak jen vyplníte vstupní formulář, který při příletu na letišti odevzdáte společně s pasem.

Leave a Reply